ÇİFTÇİ VARSA HAYAT VAR

     “Olea prima omnium arborum est” – “Zeytin bütün ağaçların ilkidir”

    İnsanlık tarihinde ilk evcilleştirilen ağaçlardan biri olarak zeytinin, antik mitolojide ve kutsal kitaplarda  önemli bir yeri vardır. Ölmez ağaç, yaşam ağacı, barış ağacı gibi sıfatlarla bahsedilen zeytin   ağacı, M.Ö. 5000 dolaylarında, yetiştirilmeye başlandığı bilinen ve çeşitli efsanelere konu olan kutsal bir ağaçtır.

 

   Antik çağlarda, topraklarımızda bereket, sofralarda lezzet vardı. Kimyasallar ile işlenmemiş, genetiğiyle oynanmamış gıdalarla, köylerimizde, tarlalarımızda, bostanlarımızda doğal yaşamın sırrı saklıydı.

 

   Bizim hikayemiz; büyük şehirdeki konfor alanımızı bırakıp, Homeros’un İlyada destanında “Bin Pınar   İda” olarak geçen Kaz Dağları' nda, iklimi, toprağı, suyu ve en önemlisi çiftçilerimizi korumak bilinci ile doğal ve geleneksel gıdaya ulaşma fikri ile başladı.

Tamamı yerel üreticilerden temin edilen, nasıl üretildiğini kontrol edebildiğimiz, kendi sofralarımızda güvenle yer verdiğimiz ürünleri herkesle paylaşarak, kırsal kalkınmanın bir parçası olmak ve geleneksel tarımın sürdürülmesini sağlamak ana gayemizdir.

 

“Çiftçi varsa hayat var” düşüncesi ile, küçük ölçekte bilinçli üretim yapan yerel üreticileri ve öncelikle, hep geri planda bırakılmış kadınlarımızı destekleyip, sözleşmeli tarım uygulamalarıyla, emeğinin hakkını vererek, uzun yıllar sürdürülebilir ve doğa dostu üretim hayal ediyoruz.

Kaz Dağları eteklerindeki bahçelerden özenle seçilen ve butik, geleneksel yöntemlerle üretilen zeytin ve zeytinyağlarımızı tattığınızda, seri üretim şeklinde hazırlananlarla arasındaki farkı göreceksiniz. Yerel bahçelerimizdeki narlarımızdan, büyük kazanlarda odun ateşinde kaynatılarak üretilen doğal nar ekşilerimizi tanıdıkça, market raflarındaki katkılı sosları artık tüketmek istemeyeceksiniz.

 

Geleneksel ve sürdürülebilir tarımı, büyük sermayelerle üretim tesisi kurup, kırsal bölge insanımızı düşük ücretlerle çalıştırarak değil; çiftçilerimizi her zaman ortağımız görüp, sözleşmeli ve satın alma garantili iş modeli ile, kazandığımızı her zaman paylaşmak amacıyla yola çıktık.

 

Sizler de sofralarınızda gönül rahatlığıyla tüketin ve kolaylıkla ulaşın diye..